Mens Open 200m Backstroke - Heats (Declared Winners)

Open Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Daniel CROSS20Loughboro Un 2:03.85  737 29.181:00.311:32.01
2.Jack SHILLINGLAW18Ellesmere Co 2:06.03  700 30.171:02.101:34.67
3.Adam WILKES17Co Leicester 2:12.02  609 31.181:04.901:39.14
4.Joseph SMALL17Ellesmere Co 2:12.46  603 30.511:04.221:38.91
5.Joshua HARRIS16Nova Cent'n 2:16.17  555 32.171:06.751:41.95
6.Daniel MOORE19Co Coventry 2:16.42  552 31.701:06.161:41.11
7.William PETTIT16Ellesmere Co 2:17.67  537 33.551:08.171:43.94
8.Matthew SEATON15Rugby 2:17.78  535 32.451:06.971:42.68
9.Joshua SKINNER14Nova Cent'n 2:18.43  528 32.771:07.811:43.25
10.Harry ANDREW15Wellingboro 2:18.70  525 33.241:08.221:43.78
11.Harry PUFFETT17Team Mercia 2:19.00  522 32.711:07.671:44.33
12.Daniel DAY13Worcester 2:19.16  520 32.831:08.611:45.04
13.Liam SNOOK19Northampton 2:19.37  517 32.201:08.221:43.83
14.Thomas LEWIS17Grantham 2:19.66  514 32.661:08.641:44.60
15.Luke SKELDING15Co Derby 2:20.23  508 33.421:09.731:45.17
16.Joshua VANCE14Northampton 2:20.29  507 33.031:08.831:45.10
17.Cole LEE15Braunstone 2:20.67  503 32.451:08.041:44.23
18.Aron PREECE18Wrekin Coll 2:20.68  503 33.141:08.821:45.63
19.Joel WESTON17Co Leicester 2:20.69  503 33.411:09.481:45.62
20.Giovanni BORDONE15Northampton 2:20.77  502 33.401:09.341:45.86
21.Jacob WHITTLE13Derventio 2:21.12  498 32.951:09.421:45.86
22.James NEWMAN15Co Leicester 2:21.55  494 33.951:09.901:47.00
23.Thomas BEAMER15Co Leicester 2:21.62  493 33.301:10.211:46.57
24.Ethan BILLINGE15Co Derby 2:21.67  493 33.231:08.841:45.51
25.Ethan GRACE-RICHES14Lincoln Vulc 2:22.83  481 33.371:09.921:46.51
26.Thomas DAVIDSON15Wolv'hampton 2:22.93  480 33.491:10.461:48.22
27.Toma TOKIWA-SMITH14Co Derby 2:23.21  477 32.671:08.401:45.86
28.Joel MUIR15Co Derby 2:23.47  474 33.981:10.941:48.51
29.Owen HALL17Louth 2:23.51  474 32.511:09.081:47.27
30.Thomas CHRISTIE-SMITH17Co Leicester 2:24.03  469 33.861:10.871:48.03
31.Ben COPE16Royal Wolv 2:24.20  467 34.031:11.081:48.05
32.Alex FARMER15Worcester 2:24.26  466 33.501:09.221:45.97
 Hector PARDOE16Ellesmere Co DQ        
 Callum BARRETT23Loughboro Un DQ        

Disqualification Codes

15 Yrs/Under Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Matthew SEATON15Rugby 2:17.78  535 32.451:06.971:42.68
2.Joshua SKINNER14Nova Cent'n 2:18.43  528 32.771:07.811:43.25
3.Harry ANDREW15Wellingboro 2:18.70  525 33.241:08.221:43.78
4.Daniel DAY13Worcester 2:19.16  520 32.831:08.611:45.04
5.Luke SKELDING15Co Derby 2:20.23  508 33.421:09.731:45.17
6.Joshua VANCE14Northampton 2:20.29  507 33.031:08.831:45.10
7.Cole LEE15Braunstone 2:20.67  503 32.451:08.041:44.23
8.Giovanni BORDONE15Northampton 2:20.77  502 33.401:09.341:45.86
9.Jacob WHITTLE13Derventio 2:21.12  498 32.951:09.421:45.86
10.James NEWMAN15Co Leicester 2:21.55  494 33.951:09.901:47.00
11.Thomas BEAMER15Co Leicester 2:21.62  493 33.301:10.211:46.57
12.Ethan BILLINGE15Co Derby 2:21.67  493 33.231:08.841:45.51
13.Ethan GRACE-RICHES14Lincoln Vulc 2:22.83  481 33.371:09.921:46.51
14.Thomas DAVIDSON15Wolv'hampton 2:22.93  480 33.491:10.461:48.22
15.Toma TOKIWA-SMITH14Co Derby 2:23.21  477 32.671:08.401:45.86
16.Joel MUIR15Co Derby 2:23.47  474 33.981:10.941:48.51
17.Alex FARMER15Worcester 2:24.26  466 33.501:09.221:45.97

Open Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Daniel CROSS20Loughboro Un 2:03.85  737 29.181:00.311:32.01
2.Jack SHILLINGLAW18Ellesmere Co 2:06.03  700 30.171:02.101:34.67
3.Adam WILKES17Co Leicester 2:12.02  609 31.181:04.901:39.14
4.Joseph SMALL17Ellesmere Co 2:12.46  603 30.511:04.221:38.91
5.Joshua HARRIS16Nova Cent'n 2:16.17  555 32.171:06.751:41.95
6.Daniel MOORE19Co Coventry 2:16.42  552 31.701:06.161:41.11
7.William PETTIT16Ellesmere Co 2:17.67  537 33.551:08.171:43.94
8.Matthew SEATON15Rugby 2:17.78  535 32.451:06.971:42.68
9.Joshua SKINNER14Nova Cent'n 2:18.43  528 32.771:07.811:43.25
10.Harry ANDREW15Wellingboro 2:18.70  525 33.241:08.221:43.78
11.Harry PUFFETT17Team Mercia 2:19.00  522 32.711:07.671:44.33
12.Daniel DAY13Worcester 2:19.16  520 32.831:08.611:45.04
13.Liam SNOOK19Northampton 2:19.37  517 32.201:08.221:43.83
14.Thomas LEWIS17Grantham 2:19.66  514 32.661:08.641:44.60
15.Luke SKELDING15Co Derby 2:20.23  508 33.421:09.731:45.17
16.Joshua VANCE14Northampton 2:20.29  507 33.031:08.831:45.10
17.Cole LEE15Braunstone 2:20.67  503 32.451:08.041:44.23
18.Aron PREECE18Wrekin Coll 2:20.68  503 33.141:08.821:45.63
19.Joel WESTON17Co Leicester 2:20.69  503 33.411:09.481:45.62
20.Giovanni BORDONE15Northampton 2:20.77  502 33.401:09.341:45.86
21.Jacob WHITTLE13Derventio 2:21.12  498 32.951:09.421:45.86
22.James NEWMAN15Co Leicester 2:21.55  494 33.951:09.901:47.00
23.Thomas BEAMER15Co Leicester 2:21.62  493 33.301:10.211:46.57
24.Ethan BILLINGE15Co Derby 2:21.67  493 33.231:08.841:45.51
25.Ethan GRACE-RICHES14Lincoln Vulc 2:22.83  481 33.371:09.921:46.51
26.Thomas DAVIDSON15Wolv'hampton 2:22.93  480 33.491:10.461:48.22
27.Toma TOKIWA-SMITH14Co Derby 2:23.21  477 32.671:08.401:45.86
28.Joel MUIR15Co Derby 2:23.47  474 33.981:10.941:48.51
29.Owen HALL17Louth 2:23.51  474 32.511:09.081:47.27
30.Thomas CHRISTIE-SMITH17Co Leicester 2:24.03  469 33.861:10.871:48.03
31.Ben COPE16Royal Wolv 2:24.20  467 34.031:11.081:48.05
32.Alex FARMER15Worcester 2:24.26  466 33.501:09.221:45.97
 Hector PARDOE16Ellesmere Co DQ        
 Callum BARRETT23Loughboro Un DQ        

Disqualification Codes

UP